FIFA  

festival international du film animalier
international wildlife film festival

Albert  , 80300  ,          Somme  ,  France

 

 

 

 

 

                               HONORS  LIST

Home    Information    Entries  Rules    Honors List Programme News Links

 

    

                                   11 th FESTIVAL

                                             

Jury 2001

Président  :     
 
Nigel ASCHCROFT                                 
 United Kingdom        Director and Film Maker , Manager of Green Umbrella ltd

Membres :   
 
Sue LION                                                    United Kingdom
 Administration manager of  Wildscreen,  Bristol, 
The International Festival of   moving images from the natural world
 
Sabine  HOLZER
                                       Austria
 
Producer and Writer of Natural History Unit Universum ,  ORF

 
Reinhardt Radke
                                                               Germany
 
Director and Film Maker of many wildlife films for ZDF

 
Sylvie BRIEUX                                          
 France 

 
Reporter  for National Géographic France

 
François SAVIGNY                                    
 France

 
Professionnal Wildlife photographer since ten years for many
 
broadcasting companies as BBC
    

 AWARDS 2001

  GRAND PRIX

Gelada Baboons , Battles of Braveheart     by Mark Linfield , Green Umbrella ,U.K Nominated Film:       Drinkers Dilemmna , Rudolph Lammers , Germany
Nominated Film:
       Jurassic Sharks , Jacinth O’Donnel , United Kingdom

Getting to know and protecting Wildlife Prize  

                                                                  

Macquarie Island by Wade Fairley , ABC T.V , Australia
Nominated Film:
     Managing the Past , Ockert Venter & André Gous, Southern Africa
Nominated Film:
     Reptiles , Turtles , Life in a Shell , R Harvey , United Kingdom

 Getting to know and protecting waterlife Prize

Jurassic Sharks ,  by Jacinth O’Donnel ,  Survival Anglia , United Kingdom
Nominated Film:
     Macquarie Island , Wade Fairley ,  Australia
Nominated Film:
     Reptiles , Turtles , Life in a Shell , Rob Harvey , United Kingdom

 Prize for the relationship between Man and Animal   

                                                                                 

Sigfred and Ragnar , by  Helge Auckeland , NRK T.V ,  Norvay
Nominated Film:
      The Great  Dance , Craig & Damon Foster , Holland
Nominated Film:
      Honey Hunters of the Blue Mountain ,
Mike H Pandey , India

 Prize for the best scientific Film  

La Guerre des Mouches ,  by Thierry Berrod , Mona Lisa Productions , France
Nominated Film: 
    Macquarie Island , Wade Fairley ,  Australia
Nominated Film:
      Jurassic Sharks , Jacinth O’Donnel ,  United Kingdom

Spécial Jury Prize  

                                                               

Drinkers Dilemmna ,   by Rudolph Lammers , Naturfilm Produktion ,Germany
Nominated Film:
       Honey Hunters of the Blue Mountain , Mike H Pandey , India
Nominated Film:
       The Great  Dance , Craig & Damon Foster , Holland

 Public Special Prize

Dans la Peau de l’Ours  by Catherine Garanger , France 3 & Amip , France
Nominated Film:
  Jaguar , Eater of Souls , Mike Linley , United Kingdom
Nominated Film:
  Managing the Past , Okert Venter & André Gous , Southern Africa
  Amateur Prize  

                                                                                   

Regardez Vivre le Martin Pêcheur ,  by Francis Staffe , Belgium
Nominated Film: 
Source de Vie , Luc Boigelot , Belgium
Nominated Film:  Le Printemps de la Vie , Michel Blampain , Belgium

  Getting to know and protecting the European Wildlife Prize  

Duck’s Eye View , by Georg Ruppel , ZDF , Germany
Nominated Film:  Les Géants du Caire , CyrilBarbançon , France
Nominated Film: 
Sigfred and Ragnar ,
Helge Auckeland ,  Norvay

    Spécial Prize for the best Picture  

                                                                              

Gelada Baboons , Battles of Braveheart  by  Mark Linfield ,United Kingdom
Nominated Film: 
Drinkers Dilemmna , Rudolph Lammers , Germany
Nominated Film: 
Jurassic Sharks ,
Jacinth O’Donnel , United Kingdom

 Spécial Prize for the best Scenario  

                                                                                     

La Guerre des Mouches ,  by Thierry Berrod , Mona Lisa Productions , France
Nominated Film: 
Supernatural , Time Warp , John Downer , United Kingdom
Nominated Film: 
Jurassic Sharks , Jacinth O’Donnel , United Kingdom

  Spécial Prize for the best Sountrack  

                                                                              

    Gelada Baboons , Battles of Braveheart    by  Mark Linfield ,Royaume Uni
Nominated Film: 
Supernatural , Time Warp , John Downer , United Kingdom
Nominated Film: 
Honey Hunters of the Blue Mountain ,
Mike H Pandey , India

  Spécial Prize for the best  Editing  

The Great  Dance , by Craig & Damon Foster ,  Off The Fence , Holland
Nominated Film: 
Supernatural , Time Warp , John Downer , United Kingdom
Nominated Film: 
Jurassic Sharks ,
Jacinth O’Donnel , United Kingdom

 

                                 12Th Festival

 2002 , March 18-24

Jury 2002

 

Présidente :
 
Ellen Windemuth
Fondatrice et directrice de la Société de production et distribution
« Off the Fence ». 
Lauréate du Panda d’Or du Wildscreen de Bristol en 2000
Pays-Bas
 
Anne Steinlein
Illustratrice de carnets de voyage sur la nature et les animaux à travers le monde

France

 
Jean-François Lagrot
Vétérinaire et globe-trotter; parcourt le monde avec sa femme Isabelle,
 
à la recherche d’animaux en voie de disparition
France

X
avier Sourice 
Réalisateur et producteur d’émissions pour France 3, en particulier « Destination Pêche »
 
France

 
Richard Le Ny
Rédacteur en Chef du journal « Le Figaro Magazine » 

France

 
Thierry Piantanida
Responsable des études scientifiques pour la Société Gédéon Productions; 
ancien collaborateur du Commandant Cousteau

France

AWARDS 2002

¨              GRAND PRIX

Mzima , Haunt of the Riverhorse , 
By  Victoria Stone & Mark Deeble , United Kingdom
 

                                           

 Nominated Film: Life at the Edge , by Alan Erson ,  New Zealand  
 
Nominated Film:   Gates of Hell , by Hansje Ran , USA   
 

¨              Getting to know and protecting Wildlife Prize
Life at the Edge ,
by Alan Erson ,  New Zealand     

 Nominated Film:    Return of the Beaver , by Jan Walencik , United Kingdom 
 
Nominated Film:   Summits of Life , by Michael Schlamberger , Austria    

¨              Getting to know and protecting waterlife Prize 
Gates of Hell ,
by Hansje Ran , USA  

                                                                               

 Nominated Film:     Mzima , Haunt of the Riverhorse , by V. Stone & M. Deeble , United Kingdom 
 
Nominated Film:  L'Art de Vivre d'une Baleine Tueuse , by  Bertrand Loyer , France  
    

¨              Prize for the relationship between Man and Animal  
Return of the Beaver ,
by Jan Walencik , United Kingdom 

                              

 Nominated Film:    Termites Attack , by Thierry Berrod , France 
 Nominated Film:    Ten Million Wild Cats , by Tina Dalton et Gary Steer , Australia    

¨              Prize for the best scientific Film
 
Alien Insect : Praying Mantis ,
by Kurt Mundl , Austria

                                                                         

 

 Nominated Film: Ten Million Wild Cats , by Tina Dalton et Gary Steer , Australia  
 Nominated Film:   L'Art de Vivre d'une Baleine Tueuse , by  Bertrand Loyer , France 

¨              Spécial Jury Prize
The Devil Playground ,
by Rod Morris , New Zealand 

 Nominated Film:   Alien Insect : Praying Mantis , by Kurt Mundl , Austria
 
Nominated Film:    Termites Attack , by Thierry Berrod , France 

¨              Public Special Prize
Mzima , Haunt of the Riverhorse ,
by  V. Stone & M. Deeble , United Kingdom 

 Nominated Film:  Summits of Life , by Michael Schlamberger , Austria
 
Nominated Film:  Alien Insect : Praying Mantis , by Kurt Mundl , Austria
 

¨                Amateur Prize
Le Petit Duc de Massargues ,
by Daniel Auclair , France 

                                                                       

 Nominated Film:  le Compteur d'Oiseaux , by Eric Heymans , Belgium 

¨              Getting to know and protecting the European Wildlife Prize
Summits of Life ,
by Michael Schlamberger , Austria 

 Nominated Film:  Return of the Beaver , by Jan Walencik , United Kingdom
 
Nominated Film:  Trails in the Sands , by Paschinger , Waltraud , Austria 

¨                Spécial Prize for the best Picture
Military Monkeys : Outpost the Crocodile River ,
by Reinhardt Radke , Germany 

 Nominated Film:  Summits of Life , by Michael Schlamberger , Austria
 
Nominated Film:  Secret of the Turtle Tomb , by Michael Patrick Wong , United Kingdom
 

¨              Spécial Prize for the best Scenario
The Devil Playground ,
by Rod Morris , New Zealand 

                                                                         

 Nominated Film:  Mzima , Haunt of the Riverhorse , by  V. Stone & M. Deeble , United Kingdom
 
Nominated Film:  Return of the Beaver , by Jan Walencik , United Kingdom
 

¨               Spécial Prize for the best Sountrack
The Devil Playground ,
by Rod Morris , New Zealand   

 

 Nominated Film:  Trails in the Sands , by Paschinger , Waltraud , Austria
 
Nominated Film:  Life at the Edge , by Alan Erson ,  New Zealand
 

¨                  Spécial Prize for the best  Editing
Mzima , Haunt of the Riverhorse ,
by  V. Stone & M. Deeble , United Kingdom 

                                                                            

 Nominated Film:  Return of the Beaver , by Jan Walencik , United Kingdom
 
Nominated Film:   Alien Insect : Praying Mantis , by Kurt Mundl , Austria

13th FESTIVAL

 

 

 

 

 

 

2003 , March 15-23

Jury 2003

President:           Walter Köhler       Austria
He was trained as a journalist and started working freelance for several magazines. 
He started working at the ORF in 1987, first as a producer before being in charge

 
of the buying of educational and scientific programmes. He is now Head of the
 
Natural History department of the ORF, the Austrian Broadcasting Corporation.

Members
:
Andr
ée Hottelier        Switzerland

 
She was an actress before being hired by the French-speaking Swiss radio.
 
She started working in the drama department before joining the news service.
 
Then, she became an assistant producer for the French-speaking Swiss television (TSR)
 
and was finally put in charge of the buying of documentaries for the TSR.

Alessandro Muzi Falconi    
Italy
He was born in Ethiopia. As his parents were diplomats, he followed them all over the world.
After a degree from San Francisco
s university, he worked for many advertising agencies in Milan.
 
He founded the association "Progetto Natura" and participated in the creation of two Italian festivals:
 
the "Stambecco d'Oro in Cogne
, Animal and Environment" 
and the "Canavese Eco Film Festival, Man and the Environment."

Catherine Garanger      France

She is an animal film director and belongs to the TV commission

 
of the
Civil Society of Multimedia Authors. She is also the former president of the ADDOC
 
an association of documentary makers. Her latest film, "Under the bear
s skin has been broadcast
 
on more than 30 channels and was awarded 12 prizes in many festivals, including Albert
s.

Ghyslaine Bras      
France

She was trained as a librarian and is very keen on travelling
,  landscapes and animals. 
 
She has also been a courier for Nouvelles Frontières and Objectif Nature. 
 
She is now Head of the photo department for the "Terre Sauvage" magazine.

Olivier Varin   
France

He is the official representative of the International Festival  of Animal and Nature Photographs
 
in Montiers en der , He is the director of the  "AFPAN, l’or vert",
 
the association  that organises this famous festival every year.

 

AWARDS  2003

¨              GRAND PRIX

    

Iguanas- Living like Dinosaurs  
Mark Brownlow                BBC Natural History Unit        
United Kingdom

Nominated Film:   Sahara , The English Patient's Desert, Michael Schlamberger ,  ORF , Austria 
Nominated Film:
Honey Badgers of the Kalahari ,   David & Carol Hughes , National Geographic  ,  USA

¨     Getting to know and protecting Wildlife Prize

                                                                                   

Sahara , The English Patient's Desert    
Michael Schlamberger                W. Kölher , ORF               
Austria

Nominated Film: Badgers of the Kalahari ,                 David & Carol Hughes , National Geographic  USA
Nominated Film:
Operation Dung Beetle      Tania Dorrity ,   BBC Natural History Unit,    
United Kingdom

 

¨              Getting to know and protecting waterlife Prize

     

Kleiner Jäger Ganz Grob - die Wasserspitzmaus
  
Hinz Joachim                NDR-Naturfilm                Germany

Nominated Film: Vie sauvage dans les Roseaux        F. Royet & J. Bouvier ,  Aster   France
Nominated Film:
Hippo Beach   ,Phil Chapman , BBC Natural History Unit ,
United Kingdom 

¨               Jury Prize  

                                                                                            

Operation Dung Beetle
               
Tania Dorrity, BBC Natural History Unit,        United Kingdom

Nominated Film: Iguanas- Living like Dinosaurs  Mark Brownlow , BBC , United Kingdom
Nominated Film:
Vie sauvage dans les Roseaux      F. Royet & J. Bouvier ,   Aster ,   
France

 

 

¨              Special Jury Prize

       

Blue Planet / Introduction 
Alastair Fothergill              , BBC Natural History Unit ,                
United Kingdom

 

 

¨              Prize for the best scientific Film

                                                                                           

Honey Badgers of the Kalahari 
                David & Carol Hughes , National Geographic                  USA

Nominated Film:  Sahara , The English Patient's Desert , Michael Schlamberger ,  ORF , Austria 
Nominated Film: 
Sloth- The  7th DeadlySin               , Pöllmann Marion ,                 NDR-Naturfilm  , Germany

 

¨              Public Special Prize  

Vie sauvage dans les Roseaux
               
F. Royet & J. Bouvier                Aster                France

 

¨                Amateur Prize  

                                                                                    

Les Dents de la Mare 
Daniel Auclair               
France

Nominated Film: l'Œuf Story                Desbureaux Dominique          France
Nominated Film:
Le Dandy des Eaux                Francis Staffe     
Le Dandy des Eaux                Francis Staffe     

 

    ¨           Getting to know and protecting the European Wildlife Prize

 

Kleiner Jäger Ganz Grob - die Wasserspitzmaus
Hinz Joachim                NDR-Naturfilm               
Germany

Nominated Film:  Vie sauvage dans les Roseaux     F. Royet & J. Bouvier      Aster       France
Nominated Film:
Sur les Traces de Renard    , Stéphane Chopard , ARD Production       France

   

 

¨                Spécial Prize for the best Picture

                                                                                           

Sahara , The English Patient's Desert    
Michael Schlamberger     , ORF      
Austria

Nominated Film: Iguanas- Living like Dinosaurs , Mark Brownlow , BBC NHU , United Kingdom
Nominated Film:
 Honey Badgers of the Kalahari  ,  David & Carol Hughes  , National Geographic ,    
USA

   

¨              Spécial Prize for the best Scenario

 

Operation Dung Beetle
               
Tania Dorrity   BBC Natural History Unit , United Kingdom

Nominated Film: Sahara , The English Patient's Desert     Michael Schlamberger ,  ORF ,  Austria
Nominated Film:
Vie sauvage dans les Roseaux       F. Royet & J. Bouvier     Aster               
France  

 

¨               Spécial Prize for the best Sountrack

                                                                                      

Vie sauvage dans les Roseaux
               
F. Royet & J. Bouvier                Aster                France  

Nominated Film: Iguanas- Living like Dinosaurs  Mark Brownlow   , BBC NHU , United Kingdom 
 
Nominated Film: Operation Dung Beetl   Tania Dorrity     BBC NHU    United Kingdom

 

¨                  Spécial Prize for the best  Editing

                

Iguanas- Living like Dinosaurs 
 
              
Mark Brownlow             , BBC Natural History Unit , United Kingdom

Nominated Film: Operation Dung Beetle      Tania Dorrity     BBC Natural History UnitUnited Kingdom
Nominated Film:
Sahara , The English Patient's Desert     Michael Schlamberger ,  ORF , 
Austria  

      14th FESTIVAL

                                                

Jury 2004

President

Frances Berrigan               (U.K.)
Frances Berrigan was born in Australia and worked first as a consultant for the Unesco, 
then as a reporter and a journalist. As she was interested in wildlife films, 
she first became a director for ABC TV, then for the BBC before joining Cicada Films.
She was the president of the jury of Bristol’s Wildscreen 
and a member of the jury of the Television Royal Society. 

Members 

Marie-Pierre Cabello (France)

She is a university-trained journalist. From 1995 to 1998, 
he created the programme “Vert de Terre” for MCM (ITW topics).
From 1996 on, she worked for SEASONS – Nature : Living Environment (THM)
From 1996 to 2002 : She was a journalist for the “Planète Forum” channel
 
(Environmental Sciences – Health).
Since June 2002 she has been the editorial leader of the “Planète Future” channel.
 

Anne-Laure Pernecker (France)
After having produced fiction films for many years, 
Anne-Laure Pernecker joined Jacana, the photo agency in 1996. 
When this agency was bought out by Hachette Filipacchi in 2000, 
she became responsible for Jacana’s photographic funds.

 Michael Schlamberger (Austria)
For many years, Michael Schlamberger succeeded in his many functions as a doctor,
 
a producer, a director and a lecturer on natural history and scientific photography.
 
He is now responsible for the producing of first-rate international documentaries
 
for “Science Vision”. His style, the “Science Vision” brand, is now internationally known.

 Guy Jarry (France)
Guy Jarry is the deputy director of the Research Centre on the Biology of Birds Populations
 
at the National Museum of Natural History in Paris. 
He has been carrying out research in ornithology for 40 years and is a specialist on migrations.
 
Among other things, he has spent a lot of time studying birds in their winter environment
 
in sub-Saharan Africa. He is an institutional expert for the Environment and Durable Development ministry as well as for the European Union. 
He is also the general secretary of the French ornithological society.

AWARDS 2004

The members of the jury especially rewarded the originality of the films they viewed. Above all, they favoured pleasant stories with well-written scripts,  subjects that were dealt with in depth and high quality pictures arousing both emotion and poetry. They also rewarded the adequacy between the subject and the way it was reported as well as the director’s involvement.

 BEST SOUND 
The nominated films are:                PUSZTA, The Land of Salt and Sand 
                                                        PLATYPUS, The World’s Strangest Animal
                                                        CHEETAHS, A race to Survive  
The winner is:                      CHEETAHS, A race to Survive  
by David and Carol Hughes , National Geographic , USA

 

BEST EDITING
The nominated films are :                CHEETAHS, A race to Survive   
The winner is  :                    CHEETAHS, A race to Survive  
by David and Carol Hughes , National Geographic , USA

                                                              

 

BEST SCENARIO
The nominated films are:                PLATYPUS, The World’s Strangest Animal
                                                         LE FILS DU ROI SINGE (The Monkey-King’s Son)
                                                         300 JOURS DANS LA MONTAGNE (300 Days in the Mountain)
The winner is:                       LE FILS DU ROI SINGE
by Frederic Fougea , Boreales , France


 

BEST PICTURE 
The nominated films are:                VIVA VICUNA
                                                        300 JOURS DANS LA MONTAGNE (300 Days in the Mountain)
                                                        CHEETAHS, A race to Survive   
The winner is:                       CHEETAHS, A race to Survive 
by David and Carol Hughes , National Geographic , USA 

                                                                

KNOWLEDGE OF THE EUROPEAN WILDLIFE
T
he nominated films are:                PUSZTA, Land of Salt and Sand
                                                         OF MOOSE AND MEN 
                                                         300 JOURS DANS LA MONTAGNE (300 Days in the Mountain)
The winner is:                       OF MOOSE AND MEN
by Bo Landin , Scandinature Film , Sweden

 

AMATEUR 
The nominated films are:                SECRETS OF AUSTRALIA
                                                        LARMES DE BOIS (Wooden Tears) 
                                                         RARETE PASSAGERE (Passing Rarity)
The winner is:                       LARMES DE BOIS (Wooden Tears)
by Patrick Rouxel , France

                                                                                 

The jury especially enjoyed the subtle way this film was shot and the telling of a well-balanced story. We are shown an orang-utan’s poetic look on the future of the tropical forest threatened by economic necessities.  

BEST SCIENTIFIC FILM 
The nominated films are:                PANDAS’ NURSERY 
                                            
            PLATYPUS, The World’s Strangest Animal
The winner is:                        PLATYPUS, The World’s Strangest Animal   
by Elizabeth and David Parer , ABC TV , Australia   

              

It is an outstanding film on the discovery of a rare and secrete animal’s biology both in a scientific and naturalistic way.The jury was divided about PANDAS’NURSERY being nominated in this category. They finally chose to encourage the Chinese’s scientific research on this endangered animal. Nevertheless, the jury regrets that the animals born in this centre have no future but in this closed and artificial place.

THE JURY’S SPECIAL PRIZE 
The nominated films are:                CHEETAHS, A Race to Survive
                                                         VIVA VICUNIA
                                                         300 JOURS DANS LA MONTAGNE (300 Days in the Mountain)
The winner is:                                     300 JOURS DANS LA MONTAGNE (300 Days in the Mountain)
by Anne and Eric Lapied , France

                                                    

The jury enjoyed the intimist character of this film, the depicting of the close relationship between the animals and a hostile environment. They well sensed the human involvement required by this shooting and particularly liked the spectacular aspect of the ibexes’ fights on the rocks and the chamois’ chase.  

KNOWLEDGE OF THE RELATIONSHIP BETWEEN MAN AND ANIMAL
The nominated films are:                VIVA VICUNA
                                                         PANDAS’ NURSERY 
                                                         OF MOOSE AND MEN
The winner is:                          VIVA VICUNA
by Christian Baumeister , Light and Shadow , Germany

 

This film was unanimously praised by the jury. They appreciated the poetry of the pictures, the part devoted to the biology of this long-threatened species and the original solution found to protect it.  

KNOWLEDGE AND PROTECTION OF THE AQUATIC ENVIRONMENT 
The nominated film is:                PLATYPUS, The World’s Strangest Animal   
The winner is:                                PLATYPUS, The World’s Strangest Animal
by Elizabeth and David Parer , ABC TV , Australia 

                                                                                                      

We think this film is outstanding considering the problems caused by the shooting on such a secrete species.

KNOWLEDGE AND PROTECTION OF THE ANIMAL WORLD
The nominated films are:                PUSZTA, Land of Salt and Sea
                                                         300 JOURS DANS LA MONTAGNE 
The winner is                                       PUSZTA, Terre de sel et de sable
by Itsvan Nadaskay and Waltraud Pashinger , ORF NHU , Austria

 

We wanted to reward a well-structured film depicting the interactions between the species and their natural habitats throughout the seasons. 

THE PRIZE WINNER ( GRAND PRIX )
The nominated films are:                VIVA VICUNA
                                                        PLATYPUS, The World’s Strangest Animal
                                                        CHEETAHS, A race to survive 
The winner is:                                     
PLATYPUS, The World’s Strangest Animal
by Elizabeth and David Parer , ABC TV , Australia 

                                                                                                     

The jury unanimously praised this film for its originality, the quality of the scientific information given to the public, the innovative scenario that never fails to hold the audience’s attention. It gives a better understanding of the director’s and scientists’ work on the field. It is the first exhaustive film ever shot on this extraordinary animal’s biology and environment. Exceptionally, we all agreed in awarding several prizes to this film including the most important one. 

Public Prize

The winner is:                       LE FILS DU ROI SINGE
by Frederic Fougea , Boreales , France

               

 

 

 For Catch a glance of  2005 ansd 2006 Winner's list , please  open Palmares French Page

 

 

Return to

Home    Information    Entries  Rules    Honors List Programme News Links